Dvě šance v Trávě

Snili jste někdy o tom být architektem? Chtěli jste být někdy vědcem, který staví a ovládá roboty? Nebo jste toužili po kariéře archeologa, který luští prastaré jazyky? To všechno a více si děti mohly vyzkoušet na akci „Dvě šance v Trávě“. Účastníci měli naplánovány 2 různé workshopy, a tak dvě šance vyzkoušet si různé naučné aktivity, jako bylo programování, 3D modelování, šifrování nebo i stavění robotů, čemuž patří budoucnost téměř všech profesí.

Na 12 zajímavých workshopech se vystřídalo více jak 80 dětí.

Fotogalerie

nebo v naší události facebooku

Akci podpořilo Hl. m. Praha   

Naší akci jsme zaregistrovali do inciativy Hour of Code  

Přehled workshopů:

První blok programů

Staň se architektem
lektor: Adam Kocík
Chtěli byste si vyzkoušet postavit si dům a omrzely vás hry jako je třeba Minecraft? Přijďte si zahrát na architekty a seznámit se s jednoduchým programem Trimble SketchUp. Seznámíme se základy modelování v programu, který používají i profesionálové. Přesto to může zvládnout každý z vás. 
Komiks
lektor: Michaela Nedvědová
Spojení kreativního ducha s prací na počítači? Toondoo internetová aplikace vše splňuje. Umělcem se může stát každý. Vyber si počet oken a můžeš tvořit. Naše vzniklé komiksy budou dostupné on-line. Doma si je můžeš vylepšovat nebo tvořit znovu. 

Jak tiká čas
lektor: Lukáš Moravec

Napadlo tě někdy, proč měříme čas? Proč některá minuta trvá tak dlouho a některá uteče strašně rychle? Pomocí stavebnice iTriangle si sestavíme opravdové funkční hodiny.
Skákačka v továrně na hry
lektor: Jiří Zemko
Pokud vás baví hry typu Sonic, Mario nebo Broforce a rádi vytváříte hry a obrázky na počítači, tohle je program pro vás! Nakreslíme si a naprogramujeme jednoduchou skákačku v programu Gamemaker, ve kterém hry vytváří i nynější herní vývojáři. 
LEGO robotika 
lektor: Ondřej Basler
Pokud vás fascinují roboti a jejich programování, pak je pro vás LEGO robotika ta správná volba! Sami si budete moct postavit robota, co se bude hýbat, vydávat zvuky a dělat jiné činnosti podle vaší volby. Jednoduše a zábavně se seznámíme se stavebnicí LEGO Mindstorms EV3 a s programováním. Program je vhodný pro děti starší 10 let. 
Šifrování
Lektor: Tomáš Pavlín
Jak zajistit, aby si vaše zprávy přečetl jen ten, komu opravdu patří? Stačí použít takovou šifru, jejíž princip nikdo jiný nezná. Naučíme se používat ty nejjednodušší šifry, které se ale bez znalosti příslušného klíče stávají prakticky nerozluštitelnými.

Druhý blok programů

Online 3D modelování
lektor: Jiří Zemko
Pokud se chcete naučit modelovat jednoduché i složitější objekty na počítači a máte k dispozici u počítače pouze internet, pak je TinkerCad ta správná volba. Naučíme se jak v tomto online programu vytvořit modely pomocí jednoduchých tvarů a vzniknou nám tak domy, vesmírné lodě, či jiné nápady, které se pak dají převést i na LEGO nebo Minecraft grafiku. 

Jak vznikají reklamy
lektor: Tomáš Veselý

Přemýšlel jsi někdy o tom, jak vznikají všechna ta otravná reklamní videa? Naučíme se pracovat s webovou aplikací PowToon, ve které lze během pár minut vytvořit profesionální animovaný příběh nebo reklamu. 
Programovací hra
lektor: Filip Toman
Chceš se naučit základy jednoduchého programování? Tak si přijď vyzkoušet programování v Human Resource Machine, kde pomocí skládání příkazů musíte přetřídit, upravit a přenést krabice z jednoho pásu na druhý a to vše s co nejmenším počtem příkazů a cyklů.
Vytvoř si hru v Kodu
lektor: Ondřej Basler
Baví Vás počítačové hry a chtěli byste si jednu vytvořit? V Kodu Game Lab si snadno vymodelujete krajinu vašeho herního světa, do kterého umístíte postavičky a jiné objekty. Poté celý svět programováním rozhýbete, abyste si mohli s kamarádem zazávodit nebo zahrát jednoduchou střílečku. 
Jak sestavit robota
Lektor: Anna Červinková
Baví vás stavět a zkoumat nové věci? Přijďte si vyzkoušet LEGO WeDo a sestavit jednoduchého robota, který se může na pokyn rozjet i zastavit. Předzvěst budoucí autodopravy, auto bez řidiče. Můžeme sestavit i zvíře – žábu. Budeme pracovat dle přesného návodu krok za krokem. Vhodné pro děti od 7 let. 
Zábavné deskovky, které neznáte
Lektor: Tomáš Pavlín
Myslíš si, že většinu deskových her, které tě baví, znáš? Přijď se přesvědčit, že to tak není. Předvedeme si několik deskovek na rychlost, strategii nebo logiku a pak si je zahrajeme. Pořádně se zapotíme, užijeme si společně spoustu zábavy a procvičíme své mozkové závity a reflexy. Hry, které si budeš moci vyzkoušet, jsou namátkou Quoridor, Panic Lab, Dutch Blitz a Grabolo.

  


Naši partneři
SGP
SGP
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Akademia Alexandra
Jednota školských informatiků
SELLI
Magistrát Hlavního města Prahy
Centrum pro talentovanou mládež
FZŠ Trávníčkova